Mlha
The Mist
USA, 2007, 126 minut
Režie: Frank Darabont
Scénář: Frank Darabont podle povídky Stephena Kinga
Hrají:
Thomas Jane (David Drayton)
Marcia Gay Harden (Paní Carmody)
Laurie Holden (Amanda Dunfrey)
Andre Braugher (Brent Norton)
Po zhlédnutí Mlhy mám osobní pocit, že Frank Darabont je jedním z nejlepších režisérů, které znám. Nemá toho na svém kontě hodně. Na to, že je mu padesát dva let, má jen čtyři celovečerní filmy, tím myslím z pozice režiséra. Ale pokud se jen zmíní jejich názvy, hned je každému jasné, že tenhle chlap má úroveň. Vykoupení z věznice Shawshank, Zelená míle. Oba dva filmy jsou tím nejlepším, co bylo podle Stephena Kinga natočeno, Shawshank je navíc obecně považován za jeden z nejlepších filmů všech dob. A když se k tomuhle přidá produkce a scénáristické práce na seriálu The Walking Dead, je tenhle chlapík prostě úspěšný. Navíc je svůj a každý jeho film má takovou atmosféru, až je to skoro nepopsatelné. Lidské osudy jsou zde na prvním místě. I když jsou vystaveni různým útrapám, vždy jde především o lidi a o to, jak se krizovým situacím a problémům postaví. Vykreslení postav je v Darabontových filmech skutečně výtečné a některé postavy jsou nezapomenutelné, ať už je Andy Dufresne, Red Redding, Paul Edgecomb anebo John Coffey.
I Mlha nabízí dobré vykreslení charakterů, i když je pravda, že hlavní hrdina mě v tomto případě až tak moc nezaujal a zajímavější jsou pro mě postavy ostatní. Asi nejsilnější postavou celého filmu je náboženská fanatička, která poukazuje na to, jak dokáže být víra silná a jak zvráceně ji mohou lidé interpretovat a ostatní přejímat. Právě motiv víry je jeden z nejsilnějších v tomto filmu. A to, čemu lidé věří, předurčuje i jejich osudy. Katastrofa, která dopadne na městečko, ukazuje, jak jsou lidé schopni podlehnout klaustrofobii, frustraci a neschopnosti si představit, že by se něco mohlo zlepšit. A zastaví se ve chvíli, kdy je záchrana téměř na dosah. Závěr filmu není až tak překvapivý, ale ukazuje, že Darabont si je vědom, kam až může zajít, a nutno říci, že hranice je poměrně daleko. Já mu za to vzdávám hold, protože to, co on dokáže do filmu dát, to si hned tak někdo nedovolí, navíc to dokáže podat s takovou silou, až z toho skutečně běhá mráz po zádech.
A o čem vlastně Mlha je? Povídku Stephena Kinga jsem samozřejmě četl dávno před tím, než tenhle film vznikl, a musím se přiznat, že jsem měl docela obavy z toho, jestli film vůbec bude zajímavý. Ale on zajímavý je. A hodně. I když je asi nejslabším filmem, který režisér podle Kinga natočil, přesto je to nadprůměr mezi ostatními adaptacemi děl Mistra hororu. Dostáváme se do městečka, kde se najednou začíná rozprostírat mlha. Z ničeho nic. Nevíme, co se děje, ale najednou jsme s poměrně početnou skupinou lidí uvězněni v obchodě s potravinami a nechceme vyjít ven, protože nevíme, co nás tam vlastně čeká. Až postupně se dostáváme k tomu, co se skrývá v mlze. A tohle je filmu vyčítáno asi nejčastěji. Přítomnost přerostlým brouků, která do jisté míry boří mýtus mlhy, který se dařilo vystavět asi v první tři čtvrtě hodině filmu. Ale povídka je o tom samém, tak co, že?
Osobně se mi film líbil a musím říct, že to byla vítaná změna po všech těch teenagerských rádoby hororech, které jsem v posledních letech vídal. Navíc je vidět, že se Darabont rozcvičoval na něco většího, čímž se jednoznačně stal seriál The Walking Dead. Navíc Mlha tak trochu vypadá jako casting na tento seriál, protože někteří z herců se v seriálu skutečně objevili.
Hodnocení: 75%