Phantasm
Phantasm
USA, 1979, 88 minut
Režie: Don Coscarelli
Scénář: Don Coscarelli
Hrají:
A. Michael Baldwin (Mike Pearson)
Bill Thornbury (Jody Pearson)
Reggie Bannister (Reggie)
Angus Scrimm (Vysoký muž)
„Phantasm“ je jedním z těch filmů, které by slušelo přejmenovat. Možná ještě prodloužit název o příponu „-agorie“, protože tenhle film je vážně fantasmagorie. Už samotný krátký popis hovoří za své.
Jeden ze tří bratrů je zabit ženou při sexu na hřbitově. Bratři se s tím vyrovnávají po svém. Mladší sleduje pohřeb z dálky a po pohřbu vidí, že rakev je odnášena Vysokým mužem, který ji jen tak nese v rukou. Už na tom je něco podivného, přece jen, každý z nás jen tak neodnosí těžkou dřevěnou rakev s umrlcem uvnitř. Co se tedy děje? A co jsou sakra ti trpaslíci, co se snaží oba přeživší bratry zabít? Mladší Mike se tomu snaží přijít na kloub nejprve sám. Vloupe se na hřbitov, kde je v chodbách loven koulí, která se mu chce zabodnout do hlavy a vyvrtat mu mozek. Naštěstí je tu správce, který tuhle úlohu vezme za něj. Ale Vysoký muž Mika pronásleduje. Tomu se naštěstí podaří uniknout, uřízne Vysokému muži prst a dokáže tak staršímu bratrovi Jodymu, že je to všechno pravda. Jenže prst se promění v přerostlou mouchu a snaží se Mika zneškodnit. Naštěstí zasáhne Jody. Ke dvojici se přidává Reggie, ale všichni jsou v nebezpečí před trpaslíky. Co jsou vlastně trpaslíci zač? Dovídáme se záhy, když se jednoho trpaslíka podaří zabít. Ale kdo je vlastně Vysoký muž? No o pointu vás přece neochudím, ale rovnou vám můžu říct, že to trochu vyjasní, i když, co si budeme povídat, to finále není nijak méně šílené, než celý zbytek filmu.
„Phantasm“ je skutečně originálním filmem, který není pro každého. Je potřeba přistoupit na jeho logiku, která funguje skutečně jinak než logika klasická. Film je natolik zvláštní, že myslím, že každý normální divák si sem tam řekne něco jako „Opravdu?“, anebo „To myslí vážně?“ I já jsem si to řekl, a několikrát. Film je skutečně natolik specifický, natolik odlišný, že prostě nemůže být chápán jako každý klasický horor.
Ale horor to jednoznačně je. Noční můry zde ožívají, zhmotňují se. Samy hlavní postavy mají noční můry, které jsou skutečně děsivé, a navíc sama postava Vysokého muže je postavou ikonickou. Autoři publikace „101 hororů, které musíte vidět, než zemřete“ přirovnávají Vysokého muže k postavám, jako jsou Dracula, Frankenstein apod. S tím bych úplně nesouhlasil, protože přece jen Vysoký muž si nezískal takový věhlas, na druhou stranu je to skutečně ozdoba filmu a jeho přítomnost je stejně strašidelná a nepříjemná, jako u jiných hororových monster.
„Phantasm“ je filmem, který na první zhlédnutí rozhodně neosloví každého. Herecké výkony nejsou ničím úžasným, spíše se jedná o herectví toporné, které je tak trochu s trendem teenagerských hororů, které se staly v Americe populární od konce 70. let a z nichž se americká kinematografie snaží těžit i nyní. Někdy skutečně bohužel. „Phantasm“ ale ukazuje, že podobný film lze natočit skutečně jinak, originálně, na druhou stranu ale i takovým způsobem, že to nesedí každému. „Phantasm“ prostě nebude sedět každému.
Proč film zařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:
Na prvním místě vyzvedávám originalitu, na druhém místě hudební stránku, která mě osobně velmi oslovila. Hned na třetím místě pak postavu Vysokého muže, která skutečně přináší děs do filmu a jeho příchody jsou předzvěstí zla. Právě v těch chvílích hudební stránka pracuje nejlépe.
Proč film nezařadit mezi 101 nejlepších hororů všech dob:
Je to šílenost, která si vytváří vlastní logiku. Šílenost, která není pro každého, ale na druhou stranu, jedná se o jeden z těch filmů, které vás naprosto vyrvou z reality a vyplivnou vás do světa, který neznáte a který možná ani poznat nechcete.