Potíže s Harrym
The Trouble with Harry
USA, 1955, 99 minut
Režie: „Akfred Hitchcock“
Scénář: John Michael Hayes podle románu Jacka Trevora Storyho
Hrají:
Edmund Gwenn (Albert Wiles)
John Forsythe (Sam Marlowe)
Mildred Natwick (Ivy Gravely)
Mildred Dunnock (Paní Wiggs)
Alfred Hitchcock zase jednou prokázal, že je mistrem ve svém oboru, především v tom smyslu, že mu nedělá problém přecházet mezi žánry. V posledním snímku šlo v podstatě o heist movie, tedy zlodějský snímek, i když z trochu jiného pohledu. Ve filmu „Potíže s Harrym“ se pustil do něčeho jiného. Jedná se o komedii, a to konkrétně komedii celkem absurdní a bizarní, ale rozhodně ne nijak příliš. Mistr jen ukázal, že je schopen pořádně černého humoru.
„Potíže s Harrym“ se točí okolo toho, že se v přírodě nedaleko malého městečka objeví mrtvola nějakého Harryho. Nejprve ho najde malý chlapec, který to rychle běží říct mamince. Poté na mrtvolu narazí starší muž. Ten zrovna v lese lovil. Je přesvědčen, že je vrahem. Jedna zbloudilá kulka zasáhla nesprávný cíl. Jenže procesí nekončí. K mrtvole dojde starší žena, zakopne o ni místní lékař, i když to není moc problém, protože ten se jen omluví a jde dál. Posledním, kdo se k tělu dostane je místní malíř. Společně se starým lovcem přemýšlí o tom, co s mrtvým udělat.
Alfred Hitchcock před námi rozjíždí zajímavou, téměř groteskní podívanou, která však nesklouzává k přehrávání, netlačí na pilu. Herectví je decentní a herci hrají v podstatě vážně, což v tomhle případě jenom podtrhává vtip filmu. John Forsythe v hlavní roli tu má skvělé hlášky a vy se jen divíte tomu, že vám něco podobného unikalo, pokud jste tedy „Harryho“ ještě neviděli. „Potíže s Harrym“ jsou krásnou ukázkou toho, že se dá natočit výborná komedie bez toho, aby to byla taškařice.
Výborný je i scénáře, který staví na tom, že se zde vrší absurdní situace na absurdní situaci, společně vyznívají jako smysluplný celek, vlastně jako hromada potíží. Najde se mrtvé tělo. Najde ho někdo další. A pak ještě někdo, kdo je přesvědčen, že zabíjel. Co s tělem? Nejlepší bude ho zahrabat. Jenže, co když dotyčný nezabíjel? Tak to tělo zase vyhrabeme. Ale bacha, aby na to nepřišel šerif. Tenhle film je ukázkou toho, jak dokážou lidé držet spolu, když jde o nějaký pořádný problém, a jak to může být v konečném důsledku zábavné.
Alfred Hitchcock natočil humorný film, který vás překvapí svým pojetím a stylem. Herecké výkony jsou tomu úměrné a vy tak před sebou máte vyvážený snímek, který vás nemusí zrovna ohromit, ale zjistíte, že i tyhle menší filmy mohou být zajímavé. Myslím, že jen málo lidí o tomhle snímku řekne, že je to vyloženě špatný film. Ale to platí o většině Mistrovy tvorby. Tohle je odkaz, který nám po sobě díky bohu zanechal.
Hodnocení: 75 %
Osobní žebříček
Po skvělých koncertech Grace Kelly a jejích mužských partnerů nám Alfred Hitchcock představil menší snímek, který se ale rozhodně nemusí za nic stydět. Žebříček není dán počtem procent, kolik jsem filmu dal, ale i dalšími subjektivními faktory.
1. „Psycho“
3. „Ptáci“
4. Provaz
6. „Mrtvá a živá“
9. „Ani stín podezření“
11. „Muž, který věděl příliš mnoho“ (1934)
12. „Podezření“
13. „Příšerný host“
14. Chyťte zloděje
15. „Pověstný muž“
16. Zpovídám se
17. „Záchranný člun“
18. „Potíže s Harrym“
19. „Mladý a nezkušený“
21. Sabotér
22. „Její zpověď“
23. Zběsilost
24 „Vražda!“
25. „Sabotáž“
26. „Pan Smith s manželkou“
27. The 39 Steps
28. Secret Agent
29. „Číslo sedmnáct“
30. Farmářova žena
31. Zahrada rozkoše
32. Hrůza na jevišti
33. „...a neuveď nás v pokušení“
34. „Žena se špatnou pověstí“
35. „Boj na nůž“
36. Juno a páv
37. „Případ Caradineová“
38. „Bon Voyage“
39. Jamaica Inn
41. „Co moře pohltí“
43. „Světový šampion“
44. „Malgašské dobrodružství“
46. Na šikmé ploše