The Bleeding
USA, 2009, 80 minut
Režie: Charlie Picerni
Scénář: Lance Lane
Hrají:
Michael Matthias (Shawn Black)
Vinnie Jones (Cain)
Michael Madsen (Otec Roy)
DMX (Tagg)
O tomhle filmu jsem nepochyboval ani na chvíli. Bude to parádní béčko, kde se člověk trochu usměje, prožije si suprovou akci kořeněnou drsným gore, dostane přesně to, co od béčka očekává, a odejde s pocitem, že viděl film, který mu zvedl jeho brakovou náladu. I když se na tenhle film už nikdy nepodívá, sem tam si vzpomene, že „The Bleeding“ viděl – když uvidí plakát, recenzi, nebo o něm někdo bude mluvit. Jenže někdy ani malá očekávání nejsou taková, která by se naplnila. A bohužel v případě tohohle béčka to sedí přesně.
Režie se ujal člověk, který měl většinou na starosti kaskadérské kousky – Charlie Picerni, který se podílel například na „Smrtonosných pastích“ nebo „Smrtonosných zbraních“. Bohužel na „The Bleeding“ to není vůbec znát. Kaskadérské kousky zde sice nějaké jsou, ale nic převratného, navíc mám pocit, že jedna scéna, kde do sebe naráží dvě motorky i s jezdcem, se ve snímku objevila celkem třikrát, jen zabraná z různých úhlů. Z filmu čiší lacinost až tak, že to není pěkné. Ale 7 miliónů dolarů zas není rozpočet nicotný, ale předpokládám, že většina peněz byla vložena do pěkných vozů a jejich následného ničení. No jo, v tomhle směru si člověk vzpomene na Kobru 11 – nebo alespoň její slabší odvar.
Cojinak? Filmu toho chybí hodně k tomu, aby se pro béčkaře stal kultovním nebo aspoň zajímavým. Tím, co chybí nejvíc, je charismatický hlavní hrdina. Nebo jakkoli zajímavý hrdina. Jenže tohle Michael Matthias prostě nezvládá. Jeho hlášky jsou tak zábavné jako kulatý ležící kámen, jeho herectví je přesvědčivé jako alibi u soudu o alimenty a jeho proslovy jsou tak zdlouhavé, že i velmi krátká stopáž filmu je až příliš roztahaná.
A o co že vlastně jde? O upíry, i když je to vlastně jedno. Máme tu upíra hlavouna se jménem Cain – ano, opravdu biblický odkaz – a jeho klub, kde si mladí užívají zábavu a upíři se potom krmí. Na tom však moc nezáleží, protože tady jde o pomstu. Mstí se právě náš hlavní hrdina, který nezkousne smrt své rodiny, hlavně smrt bratra. Ať už jsou jeho motivy jakékoli, ve filmu je to podáno tak, že na tom vlastně vůbec nesejde. Stejně tak by se mohl mstít proto, že mu záporák snědl na střední svačinu. „The Bleeding“ má i tak logiku leporela. Scény poskládané za sebou pěkně popořádku, i když úvodní scéna je vlastně vyústěním událostí a opakuje se v závěru – nic objevného. Black si jde pro svou pomstu, sem tam nám ukáže nějaké pěkné auto, sem tam nějakou pěknou ženskou, ale i tohle je tu tak nějak podprůměrné a v pozadí.
Na řadu přichází gore. Člověk by si skoro myslel, že v tomhle se tvůrci trochu vytáhnou, ale film selhává prostě ve všem. Gore je chabé, záběry rychlé, případně ve tmě, aby nebylo poznat, jak je to amatérské a odbyté. Mrzí mě to, docela jsem se na film těšil, ale na dobrou béčkovou řežbu tomu hodně chybí. Čest zachraňují herci, kteří byli vybráni do vedlejších rolí. Nejvíc určitě zaujme Michael Madsen, který je prostě geniální, ať hraje sebepitomější roli. DMX neurazí, hlavně i proto, že nemá moc prostoru. Vinnie Jones je docela dobrý padouch, ale i on má svoje mouchy. Při souboji s meči by se nemusel tvářit tak křečovitě.
„The Bleeding“ ode mě získává malé hodnocení hlavně proto, že mě prostě zklamal. A když už mě zklame film, od kterého nečekám nic velikého, je to deprimující. Ale nedávám tomu 10% (to bych dal už jen za to, že se podařilo film dokončit), dám víc za přítomnost Michaela Madsena. Jinak bych volil ale film, který má alespoň nějaké ambice.
Hodnocení: 20 %