Hei tai yang 731 xu ji zhi sha ren gong chang
Hong Kong, 1992, 96 minut
Režie: Godfrey Ho
Hrají:
Gong Chu
Yuen-Ching Leung
Wan Ying Ying
„Hei tai yang 731“ neboli „Men Behind the Sun“ rozhodně nebyl filmem, který by mě až tak šokoval, až tak moc mě překvapil. Asi jsem čekal něco hnusnějšího, vzhledem k pověsti filmu a jeho kontroverzi. Dokonce byl v některých zemích zakázán. Hong Kong se rozhodl, že v sérii bude pokračovat, a tak byl natočen i druhý díl. Byl jsem zvědavý, jestli v tomhle případě došlo na skutečný hnus, anebo je to jen další nafouknutá bublina. Vlastně i trochu rád můžu konstatovat, že se jedná o bublinu.
„Hei tai yang 731 xu ji zhi sha ren gong chang“ je film, který je hnusný, o tom žádná, ale není to opět nic tak strašně šokujícího. Vlastně si myslím, že v tomhle ohledu byl první film lepší. V „Hei tai yang 731 xu ji zhi sha ren gong chang“ k žádné pořádné gradaci nedochází, i když se to na první pohled zdá. Velký nedostatek pokračování je také skutečnost, že si scénáristé s jednotlivými scénami moc nevyhráli a prostě použili některé, jež se objevily v prvním filmu. Sice je natočili znovu, ale to z nich nedělá novinku.
Ve filmu se vracíme na experimentální základnu s číselným označením 731, na níž také nastupuje jeden mladý doktor, který je plný nadšení. Jenže experimentální základna rozhodně není místem, kde by takový člověk mohl získat ještě krásnější ideje o světě. Spíše naopak. Jeho pohled na svět se radikálně mění a on není schopen přijmout, čeho všeho je zde svědkem.
Co si budeme povídat, příběh je zde až na druhé koleji, stejně jako všechno ostatní. Celou dobu nebudete vědět, jestli se jedná o hodně černou komedii, jestli je to myšleno vážně, jestli je to kung fu film, atd. Godfrey Ho se prostě rozhodl, že natočí film, kde dá kousek z téměř každého žánru, což je také aspekt, který se mu snad jediný opravdu povedl. Jinak selhal kompletně, protože závažnost a síla příběhu, kterou se nám snaží sdělit v závěru, je v podstatě výsměchem jakémukoli jinému filmu.
„Hei tai yang 731 xu ji zhi sha ren gong chang“ je pro mě velkým zklamáním a jen se ukazuje, že některé kulty se vytvářejí na základě filmů, jež si to ani trochu nezaslouží. Mohlo to být dobou, kdy ještě tolik podobných filmů nebylo, ale to si nemyslím. Asi zaujal prvek experimentální laboratoře a těch pár hnusných, ale ne až tak explicitních pokusů, které se zde odehrají. Jinak si to moc vysvětlit nedokážu.
Hodnocení: 15 %