Dungeon Master 2

65%
Geniální dungeon s akčními souboji v reálném čase a na svou dobu exkluzivní grafikou. Herní systém je věrný originálu, který je považován za jedno z nejprogresivnějších RPG vůbec.

Dungeon Master 2

Vydal Interplay v roce 1993

Dungeon Master 2 (vydán už zdarma, stahovat ho můžete ZDE) je pokračováním, které je více než věrné originálu. Přidává hlavně lepší grafiku a trochu jinou zápletku, ale kolem a kolem, jde v jádru stále o tu samou hru. Nezměnil se totiž gameplay a jestli znáte Dungeon Master z roku 1987, bude pro vás dvojka možná až příliš stereotypní.

Začínáte v jeskyni, kde si vyberete svoji partu čítající 4 hrdiny. Vybíráte si z válečníků, mágů a ninjů (prostě rogue). Poté se dostanete do vlastního „bytečku“, kde můžete odkládat věci do truhly, nebo třeba oživovat padlé spolubojovníky. Když se vydáte do širého světa, patrně na vás padne krapet depresivní nálada, protože venku bez ustání prší a zuří bouřka. A jestli máte tohle počasí taky tak rádi jako recenzent a budete se jím dlouze kochat, jeden z těch blesků si najde cestu i přímo na vás, což znamená okamžitou smrt.

Interakce s NPC.

Váš úkol je docela jednoduchý, dojít k věži, která je hned za rohem, odemknout ji, opravit tajuplný stroj, s jehož pomocí se teleportujete do dimenze, ve které vyklepnete hlavního záporáka, který hrozí zničit svět. To tak nějak víte od začátku a žádné vývoje nečekejte. O příběhu ale DM2 naštěstí není.

Boje jsou tu ztvárněny čistě v reálném čase. Postavy buď mlátí klasickými zbraněmi na blízko, hází po nepřátelích dýky, nebo šutráky a případně kouzlí. S kouzlením v boji jsem však měl problémy, protože vykouzlení trvá asi 5 kliknutí a navíc si musíte pamatovat, na které runy kliknout. Kouzla tu totiž sestavujete z run a vždy musíte vyťukat příslušnou kombinaci. To je sice velmi inovativní, ale docela to zdržuje. Obzvlášť, když musíte jednotlivě takhle obsloužit 4 bojující postavy. Po nějakém čase si na to ale zvyknete a uvědomíte si, že i při náročnějších soubojích je čas všechno oklikat tak, abyste mohli využívat kouzla i občas skočit do inventáře a vyléčit postavy nějakým tím lektvarem.

Pohled do inventáře hrdiny potulující se temnotou dungeonů

Teď si něco řekneme ke grafice. V PC verzi si není na co stěžovat (třeba ta na Atari neměla tak širokou barevnou paletu), ačkoliv se vám srdce samou krásou rozhodně taky nezastaví. Představte si dungeon crawler z poloviny devadesátých let a máte jasno, nebo se podívejte na jeden ze screenshotů okolo.

Co dnes potěší, je obtížnost, respektive spletitost, která není oproti některým brutálním dungeonům nikterak přehnaná. Mohou za to i magické mapy, ke kterým se v průběhu hraní dostanete hned v několika vydáních.

Ve hře musí hráč bojovat s mnoha překážkami.
 
Kolem a kolem je Dungeon Master 2 sice výtečnou hrou, ale když jsem se do ní pouštěl, čekal jsem asi něco víc. Většina dobrých nápadů je převzata z prvního dílu, nad kterým dvojka vládne jen po grafické stránce. I tak jde ale o povinnost pro milovníky zatuchlých dungeonů, ve kterých na vás číhá tolik zla, že se vám kolena rozklepou ještě dřív, než do nich vstoupíte.

Na download serveru MujSoubor.cz si můžete podobných AAA her, které byly postupem času uvolněny jako freeware, stáhnout ještě mnohem víc.
Minimální systémové požadavky:

Ke hraní budete potřebovat emulátor DOSBox, jak už to tak u her staršího data vydání bývá.

Hororové hry (příšery, survival)


Přidat komentář